Oriflame - Svensk kosmetika.

Oriflame är inte avsändaren av bloggen, utan är en Oriflame-konsulent som säljer Oriflames kosmetika.

Här bloggas det om allt som berör Oriflame Kosmetika. Köpa Oriflame gör du lättast under länken. Här har du alltid tillgång till vår senaste katalog. Registrera dig som konsulent under samma länk.

Vår kosmetika består av allt från hudvård, hårvård, kroppsvård, makeup, parfym, smycken, wellness och en attraktiv affärsmöjlighet m.m. Läs mer om kosmetika här...

söndag 30 oktober 2011

Märken som inte djurtestar sin kosmetika

Det finns många företag som säger att de inte testar på djur, men som inte är godkända enligt den internationella standarden för "ej testat på djur". För att bli godkänd och komma med på listan måste man ha ett kontrollsystem för att se till att företagen som levererar ingredienserna inte djurtestar dem. Många kan inte uppfylla det kravet. Men det är där, i råvaruledet och hos leverantörerna, som djurtesterna sker. En del av nedanstående märken hittar du i deras egna butiker eller hälsokostaffärer.


EU har infört ett stegvis förbud mot att djurtesta kosmetika och hygienprodukter. Att djurtesta färdiga produkter är förbjudet, men det är fortfarande tillåtet att djurtesta ingredienser.

100% Pure www.100percentpure.com
Hud-, hår- och kroppsvård, kosmetika, barnprodukter




Aftercare company/Tattoo aftercare
www.ex-tat.com/supplies/
http://www.theaftercarecompany.com


Afterglow www.afterglowcosmetics.com/
Smink, främst mineralsmink.


Anthyllis www.hawai-group.com
Hud-, hår- och kroppsvård




Alvin Connor www.alvinconnor.com/
Deodoranter, badsalt och kropps-skrubb



Aubrey Organics säljs på www.clearlife.se
Hud-, hår- och kroppsvård




Arbonne International www.arbonneinternational.co.uk
Hudvård, hårvård, anti-aging, serie för män, babyprodukter, smink




Balm Balm www.balmbalm.com
Ekologiska hudvårdsprodukter, parfymer och baby-produkter




Beauty Code (Lifehair) www.lifehair.fi/
Hud-, hår- och kroppsvård




Beauté Mineral www.beautemineral.com/
Mineralsmink


Beauty Without Cruelty www.beautywithoutcruelty.com
Smink, hudvård, hårvård




Bio-Bee Natursalva www.biobee-natursalva.se/
Örtbaserade salvor för kroppsvård




Bio D Kan köpas via http://www.goodstore.se
Rengöringsprodukter för hemmet samt tvättmedel




Biolon (Lifehair) www.lifehair.fi/
Hud-, hår- och kroppsvård




Bio Rich (Lifehair) www.lifehair.fi/
Hud-, hår- och kroppsvård samt rengöringsprodukter för hemmet




The Body Shop www.thebodyshop.se/
Hud- och hårvård, serie för män, babyprodukter, solskydd, smink (även mineralsmink), dofter




Bulldog www.meetthebulldog.com/
Hudvårdsprodukter för män.




California North www.californianorth.com/
Hud-, hår- och kroppsvård för män. Även solskydd.




Camillas Naturprodukter och Ört Terapi www.aromaterapi.nu/
Hud-, kropps- och fotvård, liniment, salvor och massageoljor




Caudalie www.caudalie.com/uk/
Exklusiva hudvårdsprodukter med kärnor och skal från druvor.




Ceres Aromaterapi, säljs genom egna försäljare. Tel: 0414-23023




Clemon www.clemon.se/
Hudvård. Svensktillverkade naturprodukter, inga animaliska ingredienser. Rekommenderas även till personer som är överkänsliga mot kemiska tillsatser och artificiella doftämnen.




Crazy Rumors www.crazyrumors.com/
Läppbalsam, helt utan animaliska produkter.




Crearome www.crearome.se/
Allt du behöver för att göra ditt eget smink, hud- och hårvårdsprodukter.




Cuccio Naturale www.cuccio.com




Dancing Dingo www.dancingdingo.com




Dermalogica www.dermalogica.se/
Hud-och kroppsvård. Bl.a. anti-aging, produkter för män, solskydd.




Dharmazone www.dharmazone.se
Svensktillverkad ekologisk hudvård.




DO2 (Deodorant stones LLC)
Kristalldeo. Säljs i Sverige av http://eu.simplynatural.se


Earth Friendly Products www.greenbrands.co.uk/
Rengöringsprodukter för hemmet samt tvättmedel




Ecoleaf Kan köpas via http://www.goodstore.se
Rengöringsprodukter för hemmet samt tvättmedel




Ecosi www.hawai-group.com
Hud-, hår- och kroppsvård, samt rengöringsprodukter för hemmet och tvättmedel




Eilas www.eilas.se/
Hud- , hår- och kroppsvård, massageprodukter




Ekos www.hawai-group.com
Hud-, hår- och kroppsvård, samt rengöringsprodukter för hemmet och tvättmedel




Evolve Eco Beauty www.evolvebeauty.co.uk/
Hud- , hår- och kroppsvård




Faith in Nature www.faithinnature.co.uk/
Hud-, hår- och kroppsvård samt disk- och tvättmedel




Flowers/Färg & Förändring www.fargochforandring.se/
Hud- och kroppsvård, örtsalvor. Inga animaliska ingredienser.




Föllinge Nature of Sweden www.follingeprodukter.se/
Hud-, hår- och kroppsvård. Solskydd. Spa- och massageprodukter. Produkter för hästar och hundar.




The Good Home Co www.goodhomestore.com
Hushålls- och rengöringsprodukter




Hard Candy www.hardcandy.com/
Smink och nagellack




Hawai L'Isola Del Pulito www.hawai-group.com
Märken: Hawai, Oris, Anthyllis, Ecosi, Ekos
Hud-, hår- och kroppsvård, samt rengöringsprodukter för hemmet och tvättmedel




Holistica www.holistica.fr/
Kosttillskott och hud-oljor




Hälsingehonung www.halsingehonung.se/
Hudvård, liniment och salvor. Häst- och hundsalvor.




Jason www.jason-natural.com/
Hud-, hår och kroppsvård. Barnserie, serie för män, solskydd, tandkräm.




J.R. Liggett http://secure.jrliggett.com/
Schampo i tvålform. Säljs i Sverige av http://eu.simplynatural.se




Juice Beauty www.juicebeauty.com/
Hud-, hår- och kroppsvård. Serie för män.




Kingfisher www.kingfishertoothpaste.com
Tandkräm




Lip-ink International www.lipink.com




Kiss My Face www.kissmyface.com
Hud-, hår- och kroppsvård, tandkräm, produkter för män, solskydd, barnserie, läpp-produkter och tonande ansiktskrämer.




Lacto Line (Lifehair) www.lifehair.fi/
Hud-, hår- och kroppsvård



L'Elbolario www.erbolario.com/
Hud-, hår- och kroppsvård, smink, solskydd, barnprodukter, anti-aging.




Lifehair www.lifehair.fi/
Märken: Beauty Code, Biolon, Bio Rich, Lacto Line, Puhdas Koti
Hud-, hår- och kroppsvård samt rengöringsprodukter för hemmet




Lily Lolo www.lilylolo.co.uk
Mineralsmink




Liz Earle uk.lizearle.com
Hud- och kroppsvård, serie för män.




L'Occitane www.loccitane.com/
Hud-, hår och kroppsvård, dofter, serie för män, anti-aging.




Max Green Alchemy, MGA säljs på www.clearlife.se
Hud och hårvård.




Mia Rose www.miarose.com
Rengöring och väldoft för hemmet.




Montagne Jeunesse www.montagnejeunesse.com/
Hud-, hår- och kroppsvård. Produkter för män.




Natroma www.natroma.co.uk
Handgjorda aromterapiprodukter, hudvård och kosmetika.




Naturally Fresh www.naturallyfreshdeodorantcrystal.com
Deodoranter




Nea of Sweden www.neaofsweden.se
Svensk ekologisk hud- och hårvård. Även produkter för djur. Många av produkterna är vegan-vänliga.




Nothin Nasty www.nothingnasty.com
Hud- och kroppsvård, serie för män och babyprodukter.




Nucèlle www.nucelle.com
Hudvårdsprodukter för känslig och åldrande hud och mot acne.




Oriflame oriflame.webb.se
Oriflame erbjuder, icke-djur testadade, skönhetsprodukter såsom hudvård, hårvård, kroppsvård, makeup, parfym, smycken, accessoarer, wellness-produkter m.m.




Oris www.hawai-group.com
Hud-, hår- och kroppsvård, samt rengöringsprodukter för hemmet och tvättmedel




Pangea Organics www.pangeaorganics.com/
Hud- och kroppsvård, läppbalsam.




Paul Mitchell www.paulmitchell.se/
Hårvård. Barnserie. Även färg- och permanentprodukter för salonger.




Puhdas Koti (Lifehair) www.lifehair.fi/
Rengöringsprodukter för hemmet




Pureology www.pureology.se
Hårvård, särskilt för färgat hår




Pureskin Sverige www.pureskin.se/
Hud-, hår- och kroppsvård, solskydd och produkter för män.




Queen of Beauty www.queenofbeauty.se/
Rejuvi hudvård.




Raw Gaia www.rawgaia.com/
Hud-, hår- och kroppsvård, babyserie




Rejuvi www.queenofbeauty.se/
Hudvård.




Rosagården www.rosagarden.se
Hud- och kroppsvård.




Rosen Serien www.rosenserien.com/
Hud- och kroppsvård




Römer, säljs i hälsokostbutiker


Scratch Nails
www.scratch-nails.se



Soapwallkitchen www.soapwallakitchen.com




Sparitual www.sparitual.com
Hand-, fot- och nagelvård samt nagellack.




Suki www.sukiskincare.com
Hud-, hår- och kroppsvård, smink, anti-aging och produkter för män.




Too Faced www.toofaced.com/
Smink




Urban Decay www.urbandecay.com/
Smink, även mineralsmink. Särskild lista på hemsidan över vegan-produkter.




Urtekram, www.urtekram.dk
Hud-, hår- och kroppsvård, tandkräm, hårfärgning, Har även serien Uniren med rengöringsprodukter för hemmet och tvättmedel.




Vermont Soap Organics www.vermontsoap.com/
Ekologiska tvålar, hudvårdsprodukter, häst- och hundprodukter samt rengöring för hemmet. Säljs här: säljs på www.clearlife.se




Valleberga örtprodukter www.vallebergaortprodukter.se/
Hud- och kroppsvård




Yes www.yesyesyes.org
Ekologiskt glidmedel.




Yves Rocher www.yves-rocher.se
Hud- och kroppsvård, hårvård, herr-serie, smink (även mineralsmink), dofter, solprodukter.


Bli konsulent! Få 20-30% rabatt på all kosmetik! Du får lära dig mer om kosmetik och har möjlighet att tjäna extra pengar! Bli konsulent!

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Populära inlägg